19 marca 2021

Las jak lekarstwo

Las jak lekarstwo

21 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Lasów.

Jak podaje ONZ, od lasów uzależniony jest byt 1,6 mld ludzi na świecie oraz ma również z nimi ścisły związek istotna część globalnej gospodarki.

Lasy są domem dla 80% gatunków roślin, zwierząt i grzybów (w Polsce w środowisku leśnym występuje aż 32 tys. gatunków flory i fauny, czyli 65% wszystkich u nas spotykanych).

Lasy pełnią ważną funkcję „pochłaniacza" dwutlenku węgla.

Co roku leśnicy w Polsce sadzą 500 mln nowych drzew.

Młode drzewa pochłaniają znacznie więcej CO2 niż stare.

Lasy zatrzymują też wodę, przeciwdziałając powodziom.

To fakty podawane przez przyrodników.

Jednak my wiemy, że lasy zapewniają nam korzyści niemal w każdej dziedzinie życia. Badania pokazują, że z przebywania na świeżym powietrzu płyną takie same korzyści dla dorosłych, jak i dla dzieci: redukcja stresu, poprawa zdrowia psychicznego i fizycznego, jaśniejsze myślenie i większa kreatywność.

W wielu przypadakach, by uspokoić grymaszące dziecko, wystarczy zabrać je na zewnątrz, znaleźć drzewo, razem przyjrzeć się korze i liściom, poznawać je za pomocą zmysłu wzroku i dotyku, wyrażając fascynację i zaskoczenie. Pomaga to także zestresowanym rodzicom.

Już od najmłodszych lat, począwszy od pierwszych miesięcy życia dziecka spędzajcie dużo czasu na zewnątrz, wśród drzew, poruszających się liści, obserwujcie chmury, księżyć, gwiazdy.

W dobie deficytu natury pokazuj dzieciom, że las jest dobrym miejscem na spacer, na odpoczynek, na zregenrowanie sił. Las jest lekarstwem.

Już w 2009 roku Janet Andy stając przez zgormadzeniem przewodniczących organizacji obywatelskich w USA podniosła do góry wielką butelkę apteczną, na której widniało zalecenie lekarza właściwe zarówno dla dorosłych i dla dzieci.

Napis na etykiecie brzmiał następująco:

WSKAZANIA: Stosować codziennie na łonie natury. Spacerować wśród przyrody, obserwować ptaki i przyglądać się drzewom. Podejmować aktywność na świeżym powietrzu w poszanowaniu dla przyrody, samotnie bądź z rodziną i przyjaciółmi. LEK WYDAJE SIĘ BEZ RECEPTY. Termin ważności: całe życie.

Czy Ty się z tym zgadzasz?

Chcesz, aby Twoje dziecko czerpało moc z natury?

Jeśli odpowiedź brzmi tak, chodź z dzieckiem na spacery do lasu.

Szybko zauważysz, że jedną z najbardziej satysfakcjonujących korzyści życia obfitującego w przyrodę jest budowanie silnych więzi rodzinnych.

FG